22 Kasım 2009 Pazar

Fdisk Nedir? / Fdisk Nasıl Kullanılır?

Fdisk KullanımıMerhaba arkadaşlar,
bugün size esik bir sistemden, yani Fdsik'ten bahsetmek istiyorum.
Her ne kadar yeni işletim sistemlerinde çok fazla lazım olmasada, Fdisk sıkıştığımızda bizi gerçekten zor durumlardan kurtaran önemli bir sistem aracıdır.
Eğer hazırsanız lafı uzatmadan Fdisk konusuna geçiyorum.Başlıyoruz:


Fdisk Nasıl Kullanılır
Yeni bir sabit disk aldığınızda, sabit diskinizi kullanıma hazır hale getirmek için Fdisk programını kullanmanız kaçınılmazdır. Yeni bir bilgisayar kullanıcısının bu konularda çok zorlandığını düşünerek, böyle bir yazının faydalı olacağını düşündük.
Fdisk'i kabaca, C:, D:, E: gibi partitionları oluşturmak için kullanıyoruz. Kullanımı aslında zor gibi gözükse de, mantığını anladıktan sonra kolaydır. Bölümlemeyi anlatırken Fdisk'i baz aldık. Çünkü disk bölümlemede en çok kullanılan programcıktır. Partition Magic gibi bazı grafiksel arabirime sahip programlarda bulunuyor.
Fdisk programını çalıştırdığınızda karşınıza bir ekran gelecek. Bu yazını kısaltılmışı şu : "Diskinizi NTFS olarak formatlayacaksanız E tuşuna, FAT32 olarak formatlayacaksanız H tuşuna basınız.". Biz diskimizi NTFS olarak formatlayacağız. FAT32 ile hem 10 Gb'dan daha büyük bölümleri desteklemez, hemde dosyaları NTFS'e göre daha savurgan kullanır. Burayı "E" tuşuna basarak, İngilizce ise " Y " tuşuna basıyorsunuz ve Enter diyorsunuz.
Normal şartlarda siteminize sadece bir tane harddisk takılı ise ilk 4 seçenek görünecektir. 5. seçenek ise sisteminize çift harddisk takılı ise görünecektir. 5. seçeneği hangi diskiniz üzerinde işlem yapacağınızı seçmek için kullanıyorsunuz.
Eğer sisteminizde 2 yada 2'den fazla harddiskiniz varsa 5. seçeneği seçip hangi harddisk üzerinde işlem yapabileceğinizi seçebiliyorsunuz demiştik.. Sırasıyla Primary Master- Primary Slave- Secondary Master - Secondary Slave şeklinde ve sırasında harddisklerinizi görünecektir.işlem yapacağınız harddiski seçtikten sonra Enter tuşuna basıyorsunuz.
Tekrar ana mönüye döndükten sonra, yeni bir bölümü oluşturmak için, 1. seçeneği yani Dos bölümü veya Mantıksa dos sürücüsü oluştur seçeneğini seçiyorsunuz.. Tekrar buradan birinci seçeneği seçiyorsunuz.
. Harddisknizi tek parça yapacaksanız sorulan soruya Evet cevabı vermeniz gerekiyor. Eğer harddisknizi birden fazla parçaya bölecekseniz buraya Hayır/NO deyip geçiyoruz.
Eğer biraz önceki soruya evet deseydiniz, sadece bilgisayarı yeniden başlatıp Format C: demeniz yeterli olacaktı. Biz hayır dedik ve karşımıza yukarıdaki gibi bir ekran geldi. Burada ilk bölümün yani C:'nin kaç MB olacağını belirliyorsunuz. MB miktarını girdikten sonra "Enter" tuşuna basıyorsunuz.
Enter'a bastıktan sonra yukarıdaki gibi bir ekran gelecektir. Şimdi buradaki soruya Enter deyip geçiyoruz. Sakın buradaki MB miktarını değiştirmeyin. Buraya da Enter dedikten sonra benzer bir ekran gelecektir. Eğer harddisknizin iki parça olmasını istiyorsanız burayada Enter deyip geçin. Ama 3 veya daha fazla partitiona bölmek istiyorsanız D: sürücüsü için MB miktarını girin. Daha sonra yine bir soru daha gelecek. Burayada E: sürücünün MB miktarını girin.
Bu işlemleri yaptıktan sonra ise, ESC tuşu ile FDİSK 'den çıkıyorsunuz. Bilgisayarınızı başlangıç disketiyle başlatıyorsunuz ve A: 'da iken şu komutları veriyorsunuz:
Format c:/u/s
u parametresi Unformat bilgilerini siler
s parametresi ise Sistem dosyalarını kopyalar
Daha sonra harddiskiniz kullanıma hazır hale gelecektir.

0 yorum:

Yorum Gönder