15 Aralık 2011 Perşembe

Laptopa XP Kurarken Mavi Ekran Hatası Ve Çözümü

Merhaba Arkadaşlar,
Özellikle yeni alınan Laptop'a XP kurarken mavi ekran hatası ile karşılaşıyorsanız sorununuzun en muhtemel sebebini ve çözümünü sizlere anlatacağım. Dizüstü bilgisayarınıza Windows XP kurarken mavi ekran hatası ile karşılaşıyor iseniz sorun, ya donanımsal bir sorundur yada makinede muhtemelen Bios üzerinde Disc Mode’dan kaynaklanıyordur. Bu Disc Mode farklı marka ve model laptoplara göre değişebilir, Tabi bios markasıda.


Laptopunuza XP kurarken yaşadığınız bu mavi ekran hatasını düzeltmek için yapmanız gerken tek şey Bios’a girip bu Disc Mode bölümünde seçili olan AHCI seçeneğini IDE olarak değiştirmek. Bu ayarı yapıp Bios’u bu şekilde kaydedip çıkarsanız kurulum aşamasında karşılaştığınız bu mavi ekran hatasını bir daha görmeyeceksiniz.
Her farklı marka Bios'ta bu ayarın yeri farklı olabilir, o yüzden Bios'unuzun her tarafını korkmadan araştırın, böylece nerede ne var öğrenmişte olursunuz ;)

İyi akşamlar...

2 yorum:

jay paul dedi ki...

Nice and very helpful information i have got from your post. Even your whole blog is full of interesting information which is the great sign of a great blogger.

Acer - 11.6" Aspire One Netbook - 2 GB Memory - 320 GB Hard Drive

Acer - 10.1" Aspire One Netbook - 1 GB Memory - 320 GB Hard Drive

jay paul dedi ki...

Congratulation for the great post. Those who come to read your article will find lots of helpful and informative tips.

MSI - 17.3" Laptop - 16GB Memory - 750GB Hard Drive - Black

MSI - 15.6" Laptop - 8GB Memory - 1TB Hard Drive - Black

Yorum Gönder